Széchényi 2020

Innovatív gyakorlati képzési helyek kialakítása az Eszterházy Károly Főiskola Comenius karán


A projekt bemutatása

A szállodai szárny kialakítása a kollégium jelenleg használaton kívüli „D" épületének átalakításával történik Az épület a 90-es évek elején készült, egyidejűleg a régi kollégium átépítésével, annak bővítményeként. Az épület földszint + 3 emelet nagyságú kollégiumi szárnyból áll, falazott és monolit vb. vázas szerkezettel. Az épület teherhordó szerkezetei jó állapotban vannak, egyéb szerkezetei elhasználódtak, cserére szorulnak. Teljes körűen ki kell cserélni a gépészeti és elektromos rendszereket, melyek mára elavultak, korszerűtlenek, felújításuk gazdaságtalan. E rendszereket az átépítés során ki kell egészíteni a kor követelményeinek és előírásoknak megfelelő biztonságtechnikai (pl. tűzjelző) informatikai (kábel TV, internet), és egyéb gyengeáramú rendszerekkel. Az épületszárny energiamérlegének javítása céljából, valamint az érvényes energetikai előírások okán a teljes homlokzati falfelületet utólagos hőszigeteléssel kell ellátni, a jelenlegi homlokzati architektúra megtartásával. Ugyanezen okból ki kell cserélni az elhasználódott, gazdaságosan fel nem újítható homlokzati nyílászárókat korszerű, nagy légzárású, fokozott hőszigetelő képességű fa vagy műanyag szerkezetekre.
A beruházás által átalakított infrastruktúra 1.222 m2 alapterületet érint, mely keretein belül emeletenként 12 db, 15 m2 alapterületű szoba felújítása szükséges a turizmus-vendéglátás diszciplína gyakorlati képzési helyének biztosítására. A borászati képzések működtetésére szolgáló gyakorlati hely egy 85 m2-es borászati labor keretein belül kapna helyet. Az informatikai képzések működtetésére szolgáló gyakorlati hely pedig egy 25 munkaállomásból álló, 30 m2 –es informatikai labor formájában kerülne kialakításra. A fejlesztés által létrehozott oktatási és képzési terek képzési kapacitása, hallgatói befogadó képessége 70 főt jelent egyidőben. A beruházás által kialakított szolgáltatásokat igénybevevő hallgatók száma pedig 250 fő várható a projekt fizikai befejezését követő második év végre.

 

Az Eszterházy Károly Főiskola oktatási, kutatási infrastruktúrájának bővítése érdekében fő célunk az intézmény sárospataki Comenius karán jelenleg kihasználatlanul álló, kollégium („D" épület) gyakorlati képzési hellyé történő átalakítása. Fontosnak tartjuk képzéseink színvonalának emelését, gyakorlatisítását, ezért jelen infrastrukturális fejlesztés révén 3 diszciplínát érintő gyakorlati képző jö n létre. Az épület átalakítást követően kialakításra kerül egy tanszálloda, a turizmus-vendéglátás diszciplína erősítésére. A borászatot magában foglaló képzéseinkhez borbemutató és borbíráló termet kívánunk kialakítani a tanszálloda területén. Mely bormarketing, bor- és gasztroturizmus, borturisztikai szakember, sommelier szakirányú továbbképzéshez biztosít gyakorlati képző helyet.
Informatikai infrastruktúra kialakítása a gazdaságinformatikus, informatikatanár, informatikus könyvtáros és programtervező informatikus szakokhoz szükséges gyakorlati hely létrehozása végett szükséges. Mellyel meg kívánjuk teremteni a Comenius karon azt az informatikai központot, mely képes kiszolgálni az oktatói - hallgatói igényeket, és olyan eddig hiánypótló területeket kívánunk kialakítani, mely a hallgatók számára minőségi közösségi és képzési tereket biztosít.


A széles spektrumú képzéskínálatunkhoz biztosítani kell a mai kor követelményeinek megfelelően az informatikai hátteret. Ehhez egy 25 fő befogadására képes 30 m2 –es informatikai terem kialakítása elengedhetetlen, melyet szintén az épületében helyezünk el. A terem kialakításakor az adott terem teljes körű felújítása szükséges, falfestéssel, burkolatok cseréjével, kialakításával, informatikai hálózat kialakításával, és a szükséges bútorzat beszerzésével. A kialakításhoz szükség van az informatikai hálózat részleges kialakítására is.
A fejlesztés hosszútávú célja intézményünk gyakorlati képzéssel és oktatással kapcsolatos infrastruktúrájának fejlesztése a térség versenyképessége, fellendülése és gazdasági növekedése, versenyképes szolgáltatásokat nyújtása, innovatív gyakorlati képzési helyek kialakítása.
A fejlesztés hatására növekvő hallgatói létszám, képzési kapacitás bővítés várható mind a három diszciplína tekintetében.

 

 

A beruházás kapcsán elérni kívánt célcsoport elsősorban intézményünk potenciális és jelenlegi hallgatói, oktatói, akik a gyakorlati képzőhely kialakítása révén közvetlen érintettjei a fejlesztés eredményeinek. Valamint azok az intézmény szolgáltatásait igénybe vevő személyek, turisták, odalátogatók, akik Tokaj-Hegyalja Világörökség térségébe, valamint Sárospatak és környéke ellátogatnak és ott az kialakított infrastruktúra valamint szolgáltatások előnyeit élvezik.
Korábbi igényfelmérések kutatási eredményei becsatornázásra kerültek, s ezáltal megállapítható volt, hogy Sárospatakon a vendégéjszakák számában 2001 és 2008 között egyedül a 2003-2005-ig terjedő időszakban volt tapasztalható visszaesés, összességében azonban a 2001-től 2008-ig terjedő időszakban a városban eltöltött vendégéjszakák száma jelentős növekedést mutatott. A város egyetlen szállodájánál 2007-ig javuló kihasználtságot tapasztalunk. Ezek egyértelműen a turizmus bővülését jelzik.
Mindez indokolja a turizmus-vendéglátás és borászati képzések gyakorlati képzési helyének kialakítását, ezáltal ezen szakokra jelentkező hallgatók, mint közvetlen célcsoport, képzését, s ennek velejárójaként pedig a manapság mindenhol nélkülözhetetlen informatikai képzés előző két diszciplínához való társítását.
A felsőoktatási hallgatók számára szükség van megfelelő gyakorlati képzőhely kialakítására, hogy később a munkaerő-piacon már a főiskolán megszerzett tapasztalatokkal rendelkezzenek. Jelen fejlesztéshez kapcsolódó diszciplínák mindegyikénél nélkülözhetetlen a gyakorlati képzés, ezért ennek erősítésére, fejlesztésére kívánunk fókuszálni.


< Vissza